51. Scientix STEM Eğitimi Çalıştayı, Kastamonu

Kastamonu İl Milli Eğitim bünyesinde eğitimcilerin mesleki gelişimine katkı sağlamak amacıyla STEM Eğitimi Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya okul öncesi, sınıf, ilköğretim matematik, fen bilimleri, teknoloji tasarım, bilişim teknolojileri, fizik, kimya ve lise matematik öğretmenliği branşlarından 108 öğretmen katılım sağladı. Çalıştayda STEM eğitiminin önemi, gereklilikleri, STEM eğitim kaynakları, topluluklar, STEM okul etiketi konularına değinildi.
4 gün süren çalıştayın ilk gününde Scientix projesi, STEM Eğitimi, STEM Proje hazırlama basamakları ve STEM Okul Etiketi konularında teorik bilgi verildi. İkinci gün öğretmenlerden 5-6’şarlı gruplar oluşturuldu ve öğretmenlere dağıtılan Proje Öneri Formu üzerinde teorik olarak proje tasarlamaları istendi. Öğretmenler günlük hayat problemlerine yönelik sorunları tespit etti ve çözüm yolu bulmak için ekip çalışması düzenledi. Üçüncü gün her grup geliştirdiği projenin prototipini yaptı. Son gün ise gruplar sırayla STEM projelerinin sunumunu yaptı ve prototiplerini tanıttı. Geliştirilen STEM projelerinin başlıkları aşağıdadır:

 1. Kurutma Kabinli Oyun Parkuru
 2. Kaliteli Toprak Sağlıklı Besin
 3. Yağmur Suyunun Dönüşümü
 4. Hareketli Rampa
 5. Hijyenik Eller
 6. Yağmur Tazeleyici ( Rain Refresher)
 7. Mavi Muzice
 8. Gaz Kaçağı Dedektifleri
 9. Hayata Yol Ver
 10. Engelsiz Su, Engelsiz Yaşam!
 11. Geri Dönüştür Kazan!
 12. Soğuktan Sıcağa Dönüşün Hikâyesi
 13. Arduino İle Acil Durum Araçları İçin LED Uyarı Sistemi
 14. Rüzgâr Enerjisiyle Çalışan Araba
 15. Hayat Kurtaran
 16. Engelsiz Durak
 17. Ayı Kovan

Çalıştayın eğitmeni Dr. Tunç Erdal AKDUR, STEM eğitiminin günümüzdeki önemine dikkat çekti ve şunları vurguladı: STEM eğitimi öğrencileri gerçek dünya problemlerini çözmeye yönlendirir. Sadece soru çözen öğrenciler değil, 21. yüzyıl becerileri gelişmiş, Matematik, Mühendislik, Fen ve Teknolojiyi kullanarak sorun çözen Öğrenciler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. 19 – 22 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşen çalıştay, STEM alanında deneyimli eğitmenler tarafından sunulan çeşitli atölye çalışmalarını içerdi. Katılımcı öğretmenler, bu atölyelerde STEM eğitiminin temel ilkelerini, en iyi uygulamalarını ve etkili öğretim yöntemlerini öğrendiler ve uygulama fırsatı buldular. 

Paylaş: